Jak se proměnil svět PR v uplynulých deseti letech? Jak má vypadat kvalitní PR politiků nebo sportovců?

Datum vydání: 9. 12. 2020

Jako předseda výkonného výboru PR klubu stojí Pavel Vlček za každoroční anketou Mluvčí roku. Jiřího Ovčáčka, mluvčího prezidenta, Vlček uvádí jako příklad toho, jak se k oboru přistupovat nemá. „Je fenomén mimo kategorie. Nemá být tím, kdo je v záři reflektorů. Proměnil se v aktivistu a dělá politickou propagandu,“ vysvětluje Vlček na tomto příkladu, jak se to dělat nemá. 

Kvalitního PR manažera podle Pavla Vlčka na první pohled jednoduše nepoznáte. „Poznáte ho podle způsobu uvažování. Užívá selský rozum, ptá se ‚Kdo, co, kdy, jak a proč?‘ a tyto otázky potřebuje mít zodpovězené. Přičemž vidí často nejen za roh, ale za dva, za tři rohy,“ popisuje Vlček ideální kvality člověka, který se dobře věnuje PR. 

V rámci PR klubu Vlček hodnotí i práci tiskových mluvčích v pravidelné anketě Mluvčí roku. Zde jako odstrašující příklad uvádí mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. V samotné anketě mu dokonce nedává prostor. „Sice vždy říkám, že technicky a funkčně je mluvčím, ale to, co dělá, je v podstatě v příkrém rozporu s pravidly oboru a tím, co by dobrý mluvčí dělat měl. Nechová se jako profesionál, a proto mě osobně vždy irituje, když se říká, že je mluvčí prezidenta. On je něco mezi maskotem a hlásnou troubou. Nedělá to, co má dělat dobrý mluvčí, který srozumitelně tlumočí pohled dané osoby či instituce, ale předvádí eskapády, které nejsou ani očekávané, ani chtěné,“ vysvětluje Vlček. 

Jak se proměnil svět PR v uplynulých deseti letech? Záleží ještě na názoru novinářů? Jak má vypadat kvalitní PR politiků nebo sportovců?

Pusťte si celý rozhovor.