Již více než 100 dní probíhá na Ukrajině, jen pár set kilometrů od českých hranic, válka. Ruská armáda zaútočila 24. února 2022 na ukrajinská města, vesnice, infrastrukturu a útoky trpí hlavně ukrajinský lid. Celým světem tak necelé čtyři měsíce otřásají události, které v 21. století již téměř nikdo neočekával.

Od té doby plní informace o válce na Ukrajině titulní stránky novin, vysílání televizí i rádií po celém světě. Poprvé tak můžeme díky technologiím sledovat válečný konflikt téměř v přímém přenosu, na sociálních sítích aktuální vývoj a dozvídat se příběhy přímo z místa v reálném čase. Dění nepřetržitě sledují také česká média, vláda se zasazuje o aktivní boj proti dezinformacím.

  • Jak válka na Ukrajině změnila fungování redakcí a práci novinářů?
  • Kolik vycházelo a vychází článků o konfliktu, proč a jak se to mění?
  • Kde čerpat a ověřovat informace na sociálních sítích a v médiích?
  • Má informační válka svá pravidla a kde leží hranice regulace obsahu?

O tom všem a o dalších tématech budou diskutovat osobnosti mediální sféry již ve čtvrtek 16. června 2022. Přijďte a zúčastněte se exkluzivní benefiční diskuze.

Vstupné na akci je dobrovolné. Veškerý výtěžek zašleme na oficiální sbírku Velvyslanectví Ukrajiny v Praze.

Kdo se přijde podělit o své znalosti a dovednosti

Filip Horký

Filip Horký působil přes deset let v různých médiích, v nichž se věnoval sportovnímu, domácímu i zahraničnímu zpravodajství. V ČT24, DVTV nebo Seznamu přinášel informace například z válečné zóny na východě Ukrajiny, iráckého Mosulu či z prezidentských voleb v USA a Rusku. Více než rok vedl také televizní zpravodajství v TV Seznam. Od prosince 2019 je mezi vedením platformy FlashNews. Kromě B2C se podílí i na vývoji B2B produktu, komunikuje také se stakeholdery, při kterých FlashNews zastupuje. Od vypuknutí války na Ukrajině denně monitoruje aktuální dění na svém Twitterovém účtu, který se pro uživatele stal místem, kde najdou rychlé zprávy z konfliktu.

 

Vojtěch Gibiš

Vojtěch Gibiš s psaním začal na sportovních webech v roce 2004. Od roku 2008 strávil necelých sedm let v Lidových novinách jako reportér, editor a šéfeditor sportu. Tři roky pak dělal šéfeditora Lidovky.cz. Od roku 2018 pracuje v Televizi Seznam jako editor zpravodajství a publicistiky. O pandemii koronaviru psal od 20. ledna 2020 prakticky denně a od konce února monitoruje pravidelně ve svých výstupech pro Seznam válku na Ukrajině a aktivně vystupuje i na Twitteru, kde sdílí aktuální informace o konfliktu.

Jan Moláček

Působil jako investigativní reportér v pořadu Reportéři ČT a Na vlastní oči v TV Nova. Získal Novinářskou cenu pro rok 2016 za texty psané pro Aktuálně.cz. Pracoval jako stálý zpravodaj České televize v Berlíně, Vídni a Moskvě. Jako zpravodaj v Rusku musel skončit poté, co mu tamní ministerstvo zahraničí odmítlo prodloužit akreditaci. Nyní působí v českém Deníku N, kde pracuje od jeho založení. Válečný konflikt na Ukrajině monitoruje od začátku a v březnu s kolegou Gabrielem Kuchtou na Ukrajině navštívil Lvov, Žytomyr a Kyjev. Podruhé se tam vypravili v dubnu, tentokrát do oblastí severně od Kyjeva  osvobozených od ruské armády. Na vlastní oči tak viděli města Buča, Boroďanka, Černihiv a další, kde se přichází na válečné zločiny, které tam ruští vojáci spáchali. Podělí se tak o zkušenosti ze země, kde již téměř čtyři měsíce probíhá válka z pohledu novináře i člověka. 

 

Michal Klíma

Michal Klíma je zkušený mediální manažer a novinář, předseda Nadačního fondu obětem holokaustu a držitel osvědčení podle § 6 odst. 3 zákona č. 262/2011 Sb., o účastnících odboje a odporu proti komunismu. V minulosti pracoval například jako ředitel společnosti Lidové noviny, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Economia či jako předseda představenstva a generální ředitel vydavatelství Vltava Labe Media. Je také spoluzakladatelem Unie vydavatelů denního tisku a spoluzakladatelem Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu. Od března tohoto roku působí jako vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací.

Jak se na místo dostanete

Místo konání

Truhlárna
Šaldova 5
18600 Praha 8

Kontakt pro účastníky