Mluvčí roku 2021 mají Česká spořitelna a Policejní prezidium, nejlepší PR tým Škoda Auto, speciální ocenění skupina PPF a Petr Kellner in memoriam

Oborové ocenění Mluvčí roku 2021 zná své vítěze. Profesní organizace PR Klub, která cenu pořádá, vyhlásila na slavnostním galavečeru 1. prosince 2021 v pražském hotelu Four Seasons vítěze ve třech již tradičních kategoriích a jedné mimořádné. Nejlepším mluvčím soukromého sektoru je Filip Hrubý, vedoucí externí komunikace České spořitelny. Nejlepší mluvčí veřejného a neziskového sektoru se stala Kateřina Rendlová, vedoucí odboru komunikace a vnějších vztahů Policejního prezidia. Titul PR tým roku převzal tým podnikové komunikace společnosti Škoda Auto. Ocenění za přístup ke komunikaci v době pandemie porota udělila skupině PPF a Petru Kellnerovi in memoriam. 

Profesní cena Mluvčí roku již od roku 2003 oceňuje ty nejlepší mluvčí, ředitele a manažery komunikace a vnějších vztahů a již třetím rokem také komunikační týmy; jejím posláním je ukázat profesionální a etický přístup v rámci oboru. „Reputace kterékoli organizace je hodnotou, která je mimořádně citlivá na profesionální komunikaci, budování vztahů a porozumění s cílovými skupinami. Oborové ocenění Mluvčí roku je tak prostředkem, jak ukázat ty nejlepší příklady takové dlouhodobé, kvalitní a efektivní práce,“ říká Pavel Vlček, předseda Výkonného výboru PR Klubu a dodává: „V porotě také rezonovalo úsilí organizací, které úspěšně zvládly složitou dobu pandemie, a získaly tak nominaci na ocenění ve více kategoriích současně.“

Porota složená z šéfredaktorů a seniorních redaktorů nejvýznamnějších médií a také zkušených odborníků na PR a komunikaci nově hodnotila kandidáty ve třech tradičních kategoriích – Nejlepší mluvčí veřejného sektoru, Nejlepší mluvčí soukromého sektoru, PR tým roku a pro letošní ročník přidala navíc zvláštní ocenění pro kreativní přístup ke komunikaci v době pandemie.

V kategorii Nejlepší mluvčí soukromého sektoru byla udělena první cena Filipu Hrubému z České spořitelny. Druhé místo obsadila Jana Pokorná, manažerka týmu externí komunikace a tisková mluvčí společností Air Bank a Zonky, třetí byla Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí CK Čedok, která získala uznání za externí komunikaci skupiny Letiště Praha. 

V kategorii Nejlepší mluvčí veřejného a neziskového sektoru se za vítězkou Kateřinou Rendlovou z Policejního prezidia umístila na stříbrné příčce Lucie Dosedělová, tisková mluvčí ZOO Praha, bronz si odnesl Miroslav Čepický, ředitel komunikace v Nadaci rodiny Vlčkových. 

Titul PR týmu roku si letos odnesla komunikace automobilky Škoda Auto, Česká spořitelna stříbro, a bronzovou příčku získala Air Bank

Ve speciální kategorii kreativního přístupu v době pandemie porota ocenila skupinu PPF a Petra Kellnera in memoriam za aktivní pomoc v době pandemie, a to například v podobě dodávky zdravotnických pomůcek či poskytnutí haly O2 Universum pro vybudování Národního očkovacího centra.  

Vítěze jednotlivých kategorií během galavečera ocenil také jejich vrcholový management. „Filip Hrubý je moje opora, komunikační mozek a ozvučná deska. Bez něj a celého týmu komunikace by Spořka byla skvělým produktem, ale jen těžko vynikajícím brandem. U Filipa kromě jeho dostupnosti 24/7 velmi oceňuji jeho klid, nadhled, smysl pro humor a sportovního ducha. Našel jsem v něm parťáka pro chvíle pomíjivé slávy i krizové situace,“ oceňuje svého Mluvčího roku 2021 soukromého sektoru a současně stříbrný PR tým roku generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon.  

Podle šéfa české policie jsou největší předností Mluvčí roku v kategorii veřejné správy a neziskového sektoru Kateřiny Rendlové především jak její znalost krizové komunikace a schopnost dobře odhadnout situaci, tak také její lidské a morální kvality. „Jednoznačně nejtěžší bylo v posledním roce komunikovat vládní opatření, která byla už při svém vzniku právně zpochybňována a policie je měla vymáhat. Kateřině se to vždy povedlo zvládnout a vysvětlit, a nejen za to jí patří mé díky a gratulace k zaslouženému ocenění,“ říká policejní prezident Jan Švejdar.

Titul PR tým roku 2021 porota udělila týmu podnikové komunikace automobilky Škoda Auto. Gratulantem při přebírání tohoto ocenění byl člen nejvyššího vedení automobilky a bývalý místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn. „Největší komunikační výzvou byla pro Škodu pandemie koronaviru a také s ní spojený nedostatek čipů v automobilovém průmyslu. V externí komunikaci byl velký tlak zejména na rychlost krizové komunikace při zastavování výroby,“ říká Martin Jahn, člen představenstva společnosti Škoda Auto zodpovědný za oblast prodeje a marketingu a dodává: „Zároveň s tím nedílně souvisela i interní komunikace. Hlavním cílem bylo udržet všechny zaměstnance informované, kdy a jak mají přijít při různých lockdownech a zrušených směnách do práce. Na druhou stranu jsme si díky tomu osahali a vyzkoušeli nové způsoby komunikace, které se následně staly standardem.“

Ocenění byli vybráni z celkového počtu 114 nominací od řad novinářů a expertů v oboru komunikace a PR.

Mediálními partnery ocenění Mluvčí roku 2021 jsou Hospodářské noviny a Česká tisková kancelář. Mezi partnery ocenění patří společnosti Huawei, Monitora Media, společnost Pražská energetika, Four Seasons, Rohlik.cz, Simopt, Coca-Cola HBC, Česká podnikatelská pojišťovna, Plzeňský Prazdroj, Víno Hruška a Bohemia Sekt.

Kontakt pro média

Pavel Vlček,
předseda Výkonného výboru